Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
PO-PA 9:00-17:00 h
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.01.2017
Nejčastější dotazy
  Jak mám naučit sphynxe na obleček ? Pro každé zvíře je oblékání nepřirozené a je úplně normální, že ze začátku sphynx přepadává, zkamení, náš Mío ... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Naše skupiny na FB:

SPHYNX MANIA

CatZone & PinkRebel

 

 

 

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Sphynx
  4. Don sphynx
01.05.2020
Sphynx

Don sphynx

Donský Sphynx
**********************
Historie

Donskoy je ruské plemeno nahých koček, také nazývané Donský Sphynx. Toto plemeno bylo objeveno ve městě Rostov-on-Don v roce 1987 chovatelkou Elenou Kovalevou. Zachránila tehdy nahé kotě, které pojmenovala Varvara. Elena se pokoušela léčit absenci její srsti, jednalo se však o první opravdu nahé kotě. O pár let později Varvara porodila koťata, která také přišla o srst, stejně jako jejich matka. Lidé si zprvu mysleli, že se jedná o nemoc a neměli o ně zájem. Irina Nemikina, také chovatelka koček, se jednoho z koťat ujala a začala s chovem. O pár let později dostalo plemeno své jméno – Don podle řeky protékající městem, kde byla nalezena Varvara, a Sphynx, protože se jedná o nahé plemeno. Později bylo dokázáno, že absence srsti je způsobena přirozenou genetickou mutací. Plemeno bylo uznáno v roce 1997 organizací World Cat Federation (WCF) a v roce 2005 také organizací The International Cat Association (TICA). V rámci TICA je známo jako Donskoy.

O plemenu

Donskoy jsou kočky velmi inteligentní, přátelské, milující a věrné svým majitelům. Jsou aktivní a společenské, zajímají se o své okolí a rády si hrají jak samotné, tak s jejich majiteli… Stačí jim zamávat před nosem míčkem nebo peříčkem  Jednou z nejlepších věcí na donech je to, že stírají rozdíly mezi kočkami a psy. Milovníci psů si s nimi přijdou na své – Doni opravdu kombinují vlastnosti jako psů, tak koček. Je možné je trénovat, naučí se slyšet na své jméno, pronásledují své majitele po bytě a rádi se jim usadí na klín či se přitulí v posteli, nejsou však vtíravé a nevadí jim trávit čas o samotě.

Donský sphynx je plemeno střední velikosti se silnou kostrou a svalnatým tělem. Existují 4 různé druhy srsti – kompletně nahý (tzv. rubber bald), flock, velour a brush. Všechny kromě typu brush jsou nahé. Může jim však před zimu narůst „zimní srst“, kterou po oteplení opět ztrácí. Donský sphynx může mít jakékoliv zbarvení. Jejich tělo má hruškovitý tvar, zadní nohy jsou lehce delší než přední. Jejich pokožka je elastická a vrásčitá, především na hlavě, krku, břichu, nohou a ocase, a je teplá na dotek. Uši mají Donskoy posazené vysoko, jsou velké, otevřené, s lehce zakulacenou špičkou. Oči mají tvar mandlí a jsou lehce nakloněné. Na tlapkách mají delší prsty, palec bývá nakloněný dovnitř, což jim umožňuje uchopit věci. Ocas mají středně dlouhý a rovný.

Kocouři bývají větší než kočky – 4.5-5.5kg oproti 3-4kg u koček. Donskoy se běžně dožívají 12+ let.

Za fotky děkuji  Nadě Filipové z CHS Nanniestars

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli