Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
PO-PA 9:00-17:00 h
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.01.2017
Nejčastější dotazy
  Jak mám naučit sphynxe na obleček ? Pro každé zvíře je oblékání nepřirozené a je úplně normální, že ze začátku sphynx přepadává, zkamení, náš Mío ... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Naše skupiny na FB:

SPHYNX MANIA

CatZone & PinkRebel

 

 

 

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Sphynx
  4. Kanadský sphynx
01.05.2020
Sphynx

Kanadský sphynx

Kanadský sphynx - nejvíce rozšířené bezsrsté plemeno u nás.
******
Zakladetelé původních linií

Bezsrstost je přirozená spontání genová mutace. Nahá koťata objevující se v minulosti ve vrzích normálně osrstěných domácích nebo čistokrevných koček vždy lidi zajímala a vždy byla opředena tajemstvím. V minulosti byl tento fenomén sporadicky dokumentován, ale žádný chovný program nebyl zaznamenán dříve než začátkem dvacátého století. Přestože toto plemeno je uznáno mnoha kočičími asociacemi, je stále poměrně vzácné. Dnešní Sphynxové jsou potomky několika slavných linií. Začátek jedenoho z prvních  se datuje 30. ledna 1966 v Ontariu v Kanadě kde se černobílé domácí kočce Elizabeth narodil nahý černý kocourek jménem Prune. Chovatelé Yania Bawa a její syn Ridyah Bawa se ujali tohoto kotěte a jeho matky Elizabeth. Bawowi ho zkřížili zpět s matkou a 16 ledna 1967 se narodilo sedm koťat, mezi nimi dvě nahé kočky a dva nazí kocourci. Později chovatelé Bawowi začali pracovat s Keesem a Ritou Tenhovovými a jejich chovatelskou stanicí Dutchie’s. Tyto “Moonstone Cats” – česky měsíční kameny (jak je nazývali předtím než se ustálilo jméno Sphynx) byli “základní kameny” Bawa/Tenhovových programu. V roce 1973 chovatelka Sandy Kaiser pokračovala v jejich programu s Dutchie’s Nefertiti a Prune’s Napoleon of Bor-Al. Dva jejich potomci, Mewsi-Kal Starsky and Mewsi-Kal Johnny byli posláni v roce 1978 do Holandska aby pomohli Dr. Hugo Hernandezovi začít chovný program.

Další známá linie holých koťat pochazi z Minnesoty. Domácí kočky Pearsonových měli holá koťata v několika vrzích. V roce 1975 našla domov na jejich farmě hnědá krátkosrstá tabby kočka jménem Jezabelle, porodila zde dvě holé kočičky - hnědou tabby Epidermis a o rok později Dermis. Chovatelka Kim Mueske z Tigardu v Oregonu je použila jako zakládající kočky linie Z.Stardust. Také Georgiana Blassey-Gattenby z chovatelské stanice Jen-Jude použila kočky od Pearsonových ke křížení se svými Cornish Rexy.

V letech 1978 a 1980 na ulicích Toronta našli místní děti tři nahá koťata. Přinesly je Shirley Smithové, chovatelce Siamských koček. Paní Smithová se ujala černobílého kocourka který měl vážná poranění, kastrovala ho a pojmenovala Bambi. Sphynx kočičky, modrobílou Palomu, narozenou v září 1979 a černobílou Punkie, narozenou v dubnu 1980 poslala Dr. Hugo Hernandesovi do Holandska. Stali se, společně s bílým Devon Rex kocourem Curare van Jetrophin, zakládajícími kočkami evropských linií po jeho neúspěšném začátku s kočkami z Mewsi-Kal.

V počátcích vývoje plemene bylo jen velmi málo bezsrstých koček a také málo informací o genu který bezsrstost způsobuje. Chovné programy se dostaly do problémů, zejména z důvodu blízké příbuzenské plemenitby. Důsledkem byl růst obav o životaschopnosti plemene. Nebyl dostatek nahých koťat spontáně narozených ve vrzích normálně osrstěných koček, která by mohla být použita v chovných programech Sphynxů. Chovatelé Sphynx se ale nechtěli vzdát a tak začali přikřižovat jiná plemena s genetickou mutací srsti, zejména Devon Rexe. Cílem těchto křížení bylo vytvořit zdravou kočku s širokou genovou základnou a vitalitou.

Dnes jsou jediná povolená plemena k přikřižování pro zlepšení životaschopnosti v chovných programech Americká/ Evropská krátkosrstá nebo domácí kočka.

Dosáhnout uspokojivých výsledků v takovém hybridním programu vyžaduje chovatelské zkušenosti a znalosti chovatelských metod a genetiky. Chovatelé Sphynx by se měli soustředit na zlepšování kvality plemene, zachování zdraví, upevňování požadovaného typu a zlepšování nahatosti a kvality kůže. Vyvarování se náhodných a neuvážených křížení je jedna z nejdůležitějších věcí.

Standard plemene

Tělo Sphynxe je dobře osvalené, středně velké, na omak teplé se zvrásněnou sametovou kůží. Zdá se být až překvapivě těžké vzhledem ke své optické velikosti. Hlava má tvar mírného klínu, s výraznými lícními kostmi a fousovými polštářky. Uši jsou velké, u hlavy široké a nasazené v mírném úhlu. Velké oči maji tvar citronu. Sphynx se vyskytuje ve všech barvách a kresbách jako jiná plemena.

Kompletní standard a bodové hodnocení najdete na webových stránkách CFA, TICA, FIFe…. U každé asociace se může v drobnostech lišit.

 

Popis plemene

Jsou dva rysy které dělají Sphynxe tak unikátními. Prvním je jejich srst, lépe řečeno její absence. Přestože vypadají úplně holí, jejich těla jsou pokryta jemnými asi milimetr až dva dlouhými chloupky. Čím kratší jsou chloupky, tím kvalitnějším je daný jedinec. Chlupy na celém ocase nebo stehnech jsou vadou a takové zvíře by se nemělo používat k chovu. Kůže Sphynxů je na omak jako teplý semiš nebo broskev a je vrásčitá. Druhý rys odlišující je od ostatních plemen je jejich povaha nemálo podobná povaze dítěte. Milují společnost lidí a dobře vychází i s ostatními zvířaty. Jsou velmi zvědaví - nic neunikne jejich pozornosti! Své dvojnožce umanutě všude doprovází. Neustále se předvádí a proto se s nimi snadno zachází na výstavách. Sphynxové jsou extrémně láskyplní, mazliví (zejména kocouři), inteligentní a velmi živí. Mít Sphynxe je náročné, protože vyžadují mnoho lásky a pozornosti. Pokud jsou ponechaní o samotě, strádají a mají sklony ke stresu, což může dokonce oslabit jejich imunitu. Není pravdou že oslabená imunita má spojitost s bezsrstostí! Nejsou žádné nemoci, abnormality nebo smrtelné genetické defekty (jako např. u plemene Manx) které by se vázaly na bezsrstost. Spxynxové nejsou o nic víc náchylní k chorobám než jiná plemena, jsou dokonce zdravější než některá plemena. Jestliže je příbuzenská plemenitba, která se v různém stupni používá jako chovná metoda upevnění typu, příliš intenzivní, může se z chovu vytratit vitalita a chov může být celkově oslaben. Toto se nazývá inbrídingová deprese, a stejně tak jako i výskyt jiných anomálií může postihnout Sphynxe stejně tak jako jiná čistokrevná plemena. Každý chovatelský úspěch je výsledkem tvrdé práce a velkého odříkání. Odpovědnost za živé tvory, každodení péče, probdělé noci u porodů, péče o koťata, absence dovolené, účast na výstavách, velmi vysoké finanční náklady… Kdo závidí, může to zkusit na vlastní kůži!

Zvláštní požadavky

To, že Sphynx nemá srst neznamená, že není potřeba o ně pečovat. Srst u ostatních koček absorbuje kožní maz. U Sphynxů tento maz zůstava na kůži a musí se z těla odstranit koupelí. Vetšina Sphynxů koupání dobře snáší. Součastne s koupáním čistíme uši, kde se tež vytváří mnohem více mazu než u chlupatých koček. Odstraňujeme maz z drápků a konce drápků zastřihneme. Sphynx může prochladnout nebo si na slunci spálit kůži stejne lehce jako člověk. To jsou hlavní důvody proč musí zůstat pouze v bytě/ domě. Vnitřní teplota která vyhovuje lidem, vyhovuje i Sphynxům. Nicméně je-li jim zima, jsou dost chytří na to, aby si našli teplé místečko v lidské posteli, na televizi nebo monitoru počítače nebo našli zvířecího kamaráda který je zahřeje. Potřebují kvalitní a vysoce výživnou stravu vyhovující jejich rychlému metabolismu.

Sphynx a alergie

Mnoho lidí a dětí trpících alergiemí a toužících po společnosti domácího mazlíčka vyřešilo svůj problém soužitím s bezsrstou kočkou. Není ale pravdou že je Sphynx je kočka úplně hypoalergení. Záleží na typu a závažnosti alergického onemocnění. Kdo je alergický na kočičí chlupy, může ve Sphynxu najit řešení. Alergie mohou být i na sliny a výměšky žláz. Máte-li alergické onemocnění a uvažujete-li o koupi Sphynxe, měli byste si ověřit typ Vaší alergie a reakci na Sphynxe konkrétně.

V hlavičce foto  naší  Debbie Angel Sphynx

**********************

CHS Kanadských Sphynx 

Chs JOPA Sphynx, Pavla Vondráková 

http://www.jopa-sphynx.cz/cs/

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli