Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
PO-PA 9:00-17:00 h
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.01.2017
Nejčastější dotazy
  Jak mám naučit sphynxe na obleček ? Pro každé zvíře je oblékání nepřirozené a je úplně normální, že ze začátku sphynx přepadává, zkamení, náš Mío ... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Naše skupiny na FB:

SPHYNX MANIA

CatZone & PinkRebel

 

 

 

 

01.05.2020
Sphynx

Peterbald

Třetím bezsrstým plemenem u nás je Peterbald - Petěburský Sphynx
*********
Peterbald je relativně nové plemeno nahých koček, pocházejíci z ruského St. Petersburgu. Vzniklo křížením Doského sphynxe a orientální krátkosrsté kočky, čímž bylo dokázáno, že narozdíl od ostatních sphynxů jsou nahé geny donských sphynxů dominantní. Tělo peterbaldů je elegantní, dlouhé a rovné s dlouhým ocasem připomínajícím bičík. Narozdíl od sphynxů nemívají zakulacené břicho (tzv. pot belly). Mají dlouhé nohy, oválné tlapky, velké uši připomínající netopýří křídla a velkou, klínovitou hlavu. Osobností jsou přítulní, aktivní a atletičtí.

Peterbald má pět hlavních druhů srsti:

- Bald (nahý) – tyto kočky se rodí kompletně nahé a bývají “lepivé” na dotek.
- Flock – tyto kočky bývají z 90% nahé, na dotek jsou jako semišová kůže, bez jakékoliv lepivosti. Dají se hladit ve všech směrech bez většího vzdoru.
- Velour – tyto kočky bývají ze 70% nahé, jejich srst bývá cca 1 milimetr dlouhá. Je poznat, pokud je hladíte proti směru růstu srsti.
- Brush – tyto kočky mívají srst zhruba 5 milimetrů dlouhou, na dotek je hrubší. Toto je způsobeno tím, že mají pouze 1 kopii nahého genu. Tento typ osrstění je unikátní pro toto plemeno, žádné další kočky jej nemají.
- Straight (rovný) – tyto kočky mají rovnou srst a běžné vousky, protože nemají ani jednu kopii nahého genu.

Osrstění se též může měnit během života kočky. Je běžné, že se kočka narodí se srstí typu brush a později veškerou srst ztratí. Ve všech případech jsou však kočky na dotek teplé, protože jim chybí podsada. Peterbaldi nemusejí být koupáni tak často jako jiná nahá plemena, ale stále koupel občas potřebují.

Peterbaldi nejsou plemenem, které by bylo vhodné pro alergiky. Většině alergiků nevadí srst, ale alergeny ve slinách koček, které peterbaldi mají. Je však pravdou, že absence srsti a pravidelné koupání u Peterbaldů může snížit projevy alergie.

Plemeno Peterbald bylo uznáno organizací TICA v roce 1997 a uznáno pro šampionáty v roce 2005, typ srsti brush byl uznán v květnu 2008.

foto merkaba. pl 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli