Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
PO-PA 9:00-17:00 h
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.01.2017
Nejčastější dotazy
  Jak mám naučit sphynxe na obleček ? Pro každé zvíře je oblékání nepřirozené a je úplně normální, že ze začátku sphynx přepadává, zkamení, náš Mío ... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Naše skupiny na FB:

SPHYNX MANIA

CatZone & PinkRebel

 

 

 

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Naše výrobky
  4. Hračky pro sphynx
25.08.2023
Naše výrobky

Hračky pro sphynx

Naše hračky plníme šantou nebo kozlíkem, nově máme v nabídce Matatabi tyčinky.

Šanta kočičí

Šanta neboli Napeta cataria, catnip, je nenáročná trvalka podobná mátě. Patří do skupiny hluchavkovitých, která je typická svými čtyřhrannými stonky, pyskatými květy, ale hlavně přítomností aromatických látek. Účinnou látkou, kterou šanta kočičí obsahuje, je nepetalactone.

Na kočky působí psychotropní účinky šanty mnohem silněji než na člověka. Důsledkem proto je, že pokud se kočka se šantou potká, okamžitě se začne v jejich trsech válet, třít a okusovat listy. Poté následuje naprostá euforie a útlum. Proto se jí i říká kočičí kokain.

Šantu jsme si pěstovali sami, právě do doby, kdy naše záhonky byly vyhlášeny po celé vesnici kočičími mafiány, jako tam kde mají „dobrý matroš“ :-D. Šanta roste trochu jako plevel, je nenáročná a vypěstovat si jí doma zvládne každý. Jen se jí moc dobře nedaří v truhlíku.

Ne všechny kočky jsou však vůči šantě vnímavé, citlivost je dědičná a na šantu reaguje cca 80% koček. Nereagují však na ni koťata, nepetalactone je něco jako kočičí feromon, proto na ně nebude šanta působit, než začnou pohlavně dospívat. Kotě uvítá hračky vydávající zvuky, šustící, pískací, chrastící, hračku s peříčky.

Do hraček se používají drcené listy a stonky. Šantu kupujeme od bylinkářů.

Šanta není návyková a ani škodlivá. Je bez zápachu.

 

Kozlík lékařský

Kozlík je znám také jako valeriana, nebo baldrián. Je to vysoká vytrvalá bylina se zpeřenými listy a hustými květenstvími drobných bílých nebo narůžovělých květů. Celá rostlina charakteristicky páchne.

Vůně kozlíku však nemá na kočky uklidňující, ale stimulující efekt a motivuje je ke hře s hračkou. Kočky se s naplněnou hračkou mazlí, tulí se k ní, olizují ji, dovádějí s ní nebo se o ní třou. Mnoho koček se válí na podlaze v čiré extázi, jiné si ji užívají v poklidu a boří hlavu hluboko do svého voňavého polštářku nebo jiné hračky s kozlíkem.

Důvodem této silné přitažlivosti je obsah actinidinu v kořenu kozlíku lékařského, který můžeme nalézt také i v šantě kočičí.

Vůně z kořene kozlíku lékařského na kočky působí pouze několik minut (přibližně 5-20 minut). Poté následuje tzv. refrakční fáze, která trvá 30-120 minut a během které kočky již nereagují na obsažené vonné látky. Kočky se vrátí ke své normální denní rutině a hračka se stává nezajímavou.

I když nám kozlík zapáchá, jak mi jedna zákaznice řekla, jako staré ponožky, kočičkám voní. Nikdy nedoporučuji sušit oslintané hračky s kozlíkem na topení :-).

 Do hraček se používá drcený kořen.

Aktinídie stříbrná

Aktinídie (Actinidia polygama)- MATATABI, je pro všechny kočičky, které milují kozlík. Stejně jako kozlík obsahuje látku actinidine . Účinky této rostlinky jsou podobné, jako u šanty nebo kozlíku - žvýkání dřívka z matatabi si kočičky i zlepšují dentální hygienu.

Dřívka jsou bez zápachu.

 

Základní informace o bylinkách zdroj - Wikipedie

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli